Administratori în Zilele din Urmă (II)

Lecția 14. Ultima noastră oportunitate!

TEXT DE MEMORIZAT: „Cât este zi, trebuie să lucrez lucrările Celui care M-a trimis; vine noaptea, când nimeni nu mai poate lucra” (Ioan 9:4).

„Ne apropiem de sfârșitul istoriei acestui pământ, și diferitele departamente ale lucrării lui Dumnezeu trebuie duse înainte cu mult mai mult sacrificiu de sine decât s-a practicat până acum.”—Evanghelizarea, p. 631 engl. (cap. 19, Lucrătorul și calificările sale, subcap. Spiritul de slujire).

Studiu recomandat: Mărturii pentru comunitate, vol. 4, p. 476-485 engl. (cap. 42, Testamente și moșteniri); Ibid., vol. 6, p. 445-453 engl. (secțiunea 7, Chemări la slujire, subcap. Ajutor pentru câmpurile de misiune).

Duminică 25 decembrie

1. ÎNAINTE CA VIAŢA SĂ ÎNCETEZE

a. Căror realități suntem toți supuși? Evrei 9:27. Ce ar trebui să ne facă aceasta să luăm în considerare - fie că suntem vârstnici sau tineri, bolnavi sau sănătoși? Romani 12:11.

Evrei 9:27: „Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata.”

Romani 12:11: „În sârguință, fiți fără preget. Fiți plini de râvnă cu duhul. Slujiți Domnului.” (engl. KJV: „Nu trândavi în afaceri; fervenți în spirit; slujind Domnului”.)

„Se întâmplă frecvent că un om de afaceri activ este secerat fără vreo avertizare de moment și la examinarea afacerilor sale, acestea sunt descoperite a fi într-o condiție dintre cele mai uimitoare. În efortul de a rândui proprietățile sale, cheltuielile cu avocații înghit o parte mare, dacă nu întreaga proprietate, în timp ce soția și copiii și cauza lui Dumnezeu sunt jefuiți. Cei care sunt ispravnici credincioși ai mijloacelor Domnului vor ști exact cum le stau afacerile, și, ca niște oameni înțelepți, se vor pregăti pentru orice situație de urgență. Dacă timpul lor de probă s-ar încheia dintrodată, ei nu ar lăsa în urmă o atât de mare nedumerire asupra celor care sunt chemați să pună în ordine proprietățile lor.

Mulți nu se preocupă cu subiectul întocmirii testamentelor lor în timp ce sunt aparent sănătoși. Însă această precauție ar trebui luată de frații noștri. Ei ar trebui să își cunoască situația financiară și nu ar trebui să permită afacerii lor să devină încurcată. Ei ar trebui să își aranjeze proprietatea într-un asemenea mod, încât să o poată părăsi oricând.”—Mărturii pentru comunitate, vol. 4, p. 482 engl. (cap. 42, Testamente și moșteniri).

b. Când facem planuri pentru testamentele noastre, ce ar trebui să luăm în considerare? Isaia 38:1.

Isaia 38:1: „În vremea aceea, Ezechia a fost bolnav pe moarte. Prorocul Isaia, fiul lui Amoț, a venit la el și i-a zis: „Așa vorbește Domnul: ‘Pune-ți în rânduială casa, căci vei muri și nu vei mai trăi.’”

Luni 26 decembrie

2. PREGĂTINDU-NE PENTRU SFÂRȘIT

a. Întrucât se pierd mii de dolari pentru că oamenii mor fără să își fi făcut un testament valabil din punct de vedere legal, ce nevoie trebuie adusă în atenția credincioșilor? 1 Corinteni 4:2.

1 Corinteni 4:2: „Încolo, ce se cere de la ispravnici este ca fiecare să fie găsit credincios în lucrul încredințat lui.”

„Unele testamente sunt făcute într-un mod atât de neglijent, încât nu vor trece testul legii, și astfel mii de dolari au fost pierduți pentru lucrare. Frații noștri ar trebui să simtă că asupra lor zace o responsabilitate, ca servi credincioși în cauza lui Dumnezeu, de a-și exercita intelectul cu privire la această chestiune, și de a asigura pentru Domnul ceea ce este al Lui.

Mulți manifestă o delicatețe nenecesară cu privire la acest punct. Ei simt că pășesc pe un teren interzis atunci când prezintă vârstnicilor sau celor invalizi subiectul proprietății, cu scopul de a afla cum intenționează ei să dispună de aceasta. Însă această datorie este la fel de sacră ca datoria de a predica cuvântul pentru a salva suflete. Iată un om cu banii sau proprietatea lui Dumnezeu în mâinile Sale. El este pe punctul de a-și transfera isprăvnicia. Va pune El mijloacele pe care i le-a împrumutat Dumnezeu pentru a fi folosite în lucrarea Sa, în mâinile oamenilor răi, doar pentru că aceștia sunt rudele sale? Nu ar trebui bărbații creștini să se simtă interesați și preocupați pentru binele viitor al acelui om precum și pentru interesul lucrării lui Dumnezeu, ca el să dispună în mod corect de banii Domnului său, talanții încredințați lui pentru a fi folosiți în mod înțelept? Vor sta frații săi alături și îl vor vedea pierzând controlul asupra acestei vieți și în același timp jefuind vistieria lui Dumnezeu? Aceasta ar fi o pierdere îngrozitoare pentru sine însuși și pentru cauză; pentru că, punând talantul său de mijloace în mâinile acelora care nu au nicio considerație pentru adevărul lui Dumnezeu, în orice sens el l-ar înveli în ștergar și l-ar ascunde în pământ.”—Mărturii pentru comunitate, vol. 4, p. 479 engl. (cap. 42, Testamente și moșteniri).

„Moartea nu va veni cu nicio zi mai devreme, fraților, pentru că v-ați făcut testamentul. Când dispuneți de proprietatea voastră prin testament pentru rudele voastre, asigurați-vă că nu uitați cauza lui Dumnezeu. Voi sunteți agenții Săi, deținând proprietatea Sa; și pretențiile Sale ar trebui să aibă considerația voastră în primul rând. Soția și copiii tăi, bineînțeles, nu trebuie să rămână lipsiți; trebuie luate măsuri pentru ei, dacă sunt nevoiași. Însă, nu aduceți în testamentul vostru un șir lung de rude care nu sunt nevoiași, doar pentru că așa este obiceiul.”—Ibid., p. 482 engl. (cap. 42, Testamente și moșteniri).

b. Fie că trăim sau murim, ce așteaptă Dumnezeu să ne amintim? Romani 14:8, 12.

Romani 14:8, 12: „Căci, dacă trăim, pentru Domnul trăim și, dacă murim, pentru Domnul murim. Deci, fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului... 12 Așa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuși lui Dumnezeu.”

Marți 27 decembrie

3. LUCRAREA FINALĂ

a. Care este datoria noastră în aceste ultime zile? 1 Tesaloniceni 5:1-6; Zaharia 10:1. Cum putem primi ploaia târzie sau „înviorarea”? Fapte 3:19-21.

1 Tesaloniceni 5:1-6: „Cât despre vremuri și soroace, n-aveți trebuință să vi se scrie, fraților. Pentru că voi înșivă știți foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoț noaptea. Când vor zice: „Pace și liniște!”, atunci o prăpădenie neașteptată va veni peste ei, ca durerile nașterii peste femeia însărcinată, și nu va fi chip de scăpare. Dar voi, fraților, nu sunteți în întuneric, pentru ca ziua aceea să vă prindă ca un hoț. Voi toți sunteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu suntem ai nopții, nici ai întunericului. De aceea să nu dormim ca ceilalți, ci să veghem și să fim treji.”

Zaharia 10:1: „Cereți de la Domnul ploaie, ploaie de primăvară! Domnul scoate fulgerele și vă trimite o ploaie îmbelșugată pentru toată verdeața de pe câmp.”

Fapte 3:19-21: „Pocăiți-vă dar și întoarceți-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se șteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare și să trimită pe Cel ce a fost rânduit mai dinainte pentru voi: pe Isus Hristos, pe care cerul trebuie să-L primească, până la vremurile așezării din nou a tuturor lucrurilor – despre aceste vremuri a vorbit Dumnezeu prin gura tuturor sfinților Săi proroci din vechime.”

„Marea revărsare a Duhului lui Dumnezeu, care luminează întreg pământul cu slava Sa, nu va veni până când nu avem un popor luminat, care cunoaște din experiență ce înseamnă să fie lucrători împreună cu Dumnezeu. Când avem o consacrare deplină, din toată inima, în serviciul lui Hristos, Dumnezeu va recunoaște faptul printr-o revărsare fără măsură a Spiritului Său; însă acesta nu se va întâmpla în timp ce cea mai mare parte a bisericii nu lucrează împreună cu Dumnezeu. Dumnezeu nu poate să își manifeste Spiritul Său când egoismul și îngăduința de sine sunt atât de manifestate; când predomină un spirit care, transpus în cuvinte, ar exprima răspunsul lui Cain—‚Sunt eu păzitorul fratelui meu?’ [Geneza 4:9].”—Sfaturi pentru isprăvnicie, p. 52 engl. (cap. 10, O chemare la o seriozitate mai mare, subcap. Ploaia târzie amânată).

„Dumnezeu cheamă oamenii să dea lumii care doarme moartă în fărădelegi și păcate, avertizarea. El cere daruri de bună voie de la cei ale căror inimi sunt în lucrare, care au o povară pentru suflete, ca să nu piară, ci să aibă viața veșnică.”—Mărturii pentru comunitate, vol. 6, p. 446 engl. (secțiunea 7, Chemări la slujire, subcap. Ajutor pentru câmpurile de misiune).

b. Ce ar trebui să fie pe primul loc în mintea noastră astăzi, ca indivizi și ca organizație a bisericii? Eclesiastul 8:5; Ioan 9:4.

Eclesiastul 8:5: „Pe cine păzește porunca, nu-l va atinge nicio nenorocire, dar inima înțeleptului cunoaște și vremea, și judecata.”

Ioan 9:4: „Cât este ziuă, trebuie să lucrez lucrările Celui ce M-a trimis; vine noaptea, când nimeni nu mai poate să lucreze.”

„Ar trebui să luăm seama la prescripția Salvatorului nostru: ‚Vindeți ce aveți, și dați milostenie; faceți-vă rost de pungi care nu se învechesc, o comoară în ceruri, care nu dă greș’ [Luca 12:33 engl.]. Acum ar trebui ca frații noștri să își reducă posesiunile, în loc să le crească. Suntem pe punctul de a ne muta într-o țară mai bună, chiar într-una cerească. Atunci să nu fim locuitori ai pământului, ci să ne menținem lucrurile într-un perimetru pe cât de compact posibil.”—Ibid., vol. 5, p. 152 engl. (cap. 14, Va jefui un om pe Dumnezeu?).

„Pentru ce să îngrămădim comori? Ca să fie măturate de flăcări în ziua din urmă? Să acumulăm aur și argint ca să fie martori împotriva noastră la Judecată—să ne mănânce carnea ca și când ar fi foc? Să ne agățăm de posesiunile noastre până când ele vor cădea în mâinile vrăjmașilor noștri? Vine timpul când păzitorii poruncilor nu vor putea nici să cumpere, nici să vândă. La ce bun ne vor fi atunci casele și terenurile, conturile în bancă și bunurile comerciale? Acum este timpul de a ne pune comoara acolo unde va fi pentru veșnicie sigură.”—The Review and Herald, 6 decembrie 1887.

Miercuri 28 decembrie

4. PREGĂTIRE PRACTICĂ

a. De ce nu s-a întors încă Hristos? 2 Petru 3:9. Cum putem evita să ne pierdem toate mijloacele în evenimentele profetice care se vor împlini curând? Isaia 2:20; Ezechiel 7:19; Psalmi 96:4-8.

2 Petru 3.9: „Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toți să vină la pocăință.”

Isaia 2:20: „În ziua aceea, oamenii își vor arunca idolii de argint și idolii de aur pe care și-i făcuseră ca să se închine la ei, îi vor arunca la șobolani și la lilieci.”

Ezechiel 7:19: „Își vor arunca argintul pe ulițe și aurul lor le va fi o scârbă. Argintul sau aurul lor nu poate să-i scape în ziua urgiei Domnului; nu poate nici să le sature sufletul, nici să le umple măruntaiele, căci el i-a aruncat în nelegiuirea lor.”

Psalmi 96:4-8: „Căci Domnul este mare și foarte vrednic de laudă. El este mai de temut decât toți dumnezeii. Căci toți dumnezeii popoarelor sunt niște idoli, dar Domnul a făcut cerurile. Strălucirea și măreția sunt înaintea Feței Lui, slava și podoaba sunt în Locașul Lui cel Sfânt. Familiile popoarelor, dați Domnului, dați Domnului slavă și cinste! Dați Domnului slava cuvenită Numelui Lui! Aduceți daruri de mâncare și intrați în curțile Lui!”

„Dacă frații noștri ar vrea să învețe valoarea sufletelor în lumina a ce L-a costat pe Isus mântuirea lor, ei ar ști că sufletele sunt de o mai mare valoare decât case și terenuri, aur și pietre prețioase, sau poziții de înaltă onoare.” —The Review and Herald, 5 februarie 1884.

„Lucrarea lui Dumnezeu trebuie să devină mai extinsă, iar dacă poporul Său urmează sfatul Său, nu vor fi multe mijloace în stăpânirea lor, care să fie distruse în conflagrația finală. Toți își vor fi strâns comoara acolo unde molia și rugina nu o pot distruge; iar inima nu va avea o coardă care să o lege de pământ.”—Sfaturi pentru isprăvnicie¸p. 60 engl. (cap. 11, Vânzând case și proprietăți).

b. Ce promite Hristos tuturor celor care prin sacrificiu credincios se pregătesc serios pentru revenirea Sa? Isaia 33:14-17.

Isaia 33:14-17: „Păcătoșii sunt îngroziți în Sion, un tremur a apucat pe cei nelegiuiți, care zic: „Cine din noi va putea să rămână lângă un foc mistuitor? Cine din noi va putea să rămână lângă niște flăcări veșnice?” Cel ce umblă în neprihănire și vorbește fără vicleșug, cel ce nesocotește un câștig scos prin stoarcere, cel ce își trage mâinile înapoi ca să nu primească mită, cel ce își astupă urechea să n-audă cuvinte setoase de sânge și își leagă ochii ca să nu vadă răul, acela va locui în locurile înalte; stânci întărite vor fi locul lui de scăpare; i se va da pâine, și apa nu-i va lipsi. Ochii tăi vor vedea pe Împărat în strălucirea Lui, vor privi țara în toată întinderea ei.”

(engl. KJV: „Păcătoșii în Sion se tem; teama i-a surprins pe ipocriți. Cine dintre noi va locui cu un foc mistuitor? Cine dintre noi va locui cu flăcări veșnice? Cel ce umbră în neprihănire, și vorbește fără vicleșug; cel care disprețuiește câștigul asupririlor, care își scutură mâinile de la a ține mită, care își astupă urechile pentru a nu auzi despre sânge, și își închide ochii pentru a nu vedea răul; El va locui în înălțime; locul lui de apărare va fi întăriturile stâncilor; i se va da pâine, apele lui vor fi sigure. Ochii tăi Îl vor vedea pe Rege în frumusețea Sa; ei vor vedea țara care este foarte departe.”)

„Este contrar Bibliei să facem ceva provizii pentru nevoile noastre temporare în timpul de strâmtorare. Am văzut că dacă sfinții ar avea hrană pusă bine deoparte pentru ei sau în câmp în timpul de strâmtorare, atunci când sabia, foametea și ciuma sunt în țară, aceasta le-ar fi luată de mâini violente, și străinii le-ar recolta câmpurile. Atunci va fi timpul ca noi să ne încredem cu totul în Dumnezeu, și El ne va susține. Am văzut că pâinea și apa noastră vor fi sigure în acel timp, și că nu vom avea lipsă, nici nu vom suferi foame; pentru că Dumnezeu este capabil să întindă o masă pentru noi în pustie. Dacă ar fi necesar, El ar trimite corbii să ne hrănească, la fel cum l-a hrănit pe Ilie, sau ar face să plouă mană din cer, la fel cum a făcut pentru Israeliți.

Case și terenuri nu vor fi de niciun folos sfinților în timpul de strâmtorare, pentru că ei vor fi fugit din ele din fața gloatelor înfuriate, și în acel timp posesiunile lor nu pot fi vândute pentru a avansa cauza adevărului prezent. Mi-a fost arătat că este dorința lui Dumnezeu ca sfinții să se separe de orice piedică înainte de a veni timpul de strâmtorare, și să facă un legământ cu Dumnezeu prin sacrificiu. Dacă ei au proprietatea lor pe altar și Îl întreabă în mod serios pe Dumnezeu cu privire la datoria lor, El îi va învăța când să se debaraseze de aceste lucruri. Atunci ei vor fi liberi în timpul de strâmtorare, și nu vor avea greutăți care să îi tragă în jos.”—Experiențe și viziuni, p. 56, 57 engl. (cap. Datoria în vederea timpului de strâmtorare).

Joi 29 decembrie

5. O INVESTIŢIE CU PROFIT MARE

a. Care este cea mai bună investiție disponibilă astăzi - și de ce? Luca 12:32-34.

Luca 12:32-34: „Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru vă dă cu plăcere Împărăția. Vindeți ce aveți și dați milostenie. Faceți-vă rost de pungi care nu se învechesc, o comoară nesecată în ceruri, unde nu se apropie hoțul și unde nu roade molia. Căci unde este comoara voastră, acolo este și inima voastră.”

„Să fim onești cu Domnul. Toate binecuvântările de care ne bucurăm vin de la El; iar dacă El ne-a încredințat talantele mijloacelor, ca noi să ajutăm la îndeplinirea lucrării Sale, noi să le reținem? Vom spune noi, ‚Nu, Doamne, copiii mei nu ar fi mulțumiți, și de aceea eu voi îndrăzni să nu ascult de Dumnezeu, îngropând talantul Său în pământ?’

Nu ar trebui să existe nicio amânare. Cauza lui Dumnezeu reclamă ajutorul vostru. Vă cerem, ca ispravnici ai Domnului, să vă puneți mijloacele în circulație, să faceți rost de facilități prin care mulți vor avea ocazia să învețe ce este adevărul.”—Sfaturi despre isprăvnicie, p. 44, 45 engl. (cap. 8, Atașament cu toată inima față de biserică).

b. Ce declarație va face Domnul la sfârșitul timpului? Psalmi 50:3- 5. Cum vor fi răsplătiți din abundență toți cei care fac un legământ prin sacrificiu? 1 Corinteni 15:51-58.

Psalmi 50:3-5: „Dumnezeul nostru vine și nu tace. Înaintea Lui merge un foc mistuitor și împrejurul Lui, o furtună puternică. El strigă spre ceruri sus și spre pământ, ca să judece pe poporul Său: „Strângeți-Mi pe credincioșii Mei, care au făcut legământ cu Mine prin jertfă!”

1 Corinteni 15:51-58: „Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați, într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii și noi vom fi schimbați. Căci trebuie ca trupul acesta supus putrezirii să se îmbrace în neputrezire și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire. Când trupul acesta supus putrezirii se va îmbrăca în neputrezire și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: „Moartea a fost înghițită de biruință. Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte?” Boldul morții este păcatul și puterea păcatului este Legea. Dar mulțumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne dă biruința prin Domnul nostru Isus Hristos! De aceea, preaiubiții mei frați, fiți tari, neclintiți, sporiți totdeauna în lucrul Domnului, căci știți că osteneala voastră în Domnul nu este zadarnică.”

„Există o răsplată pentru lucrătorii cu toată inima, neegoiști, care intră în acest câmp, și de asemenea pentru cei care contribuie de bună voie la susținerea lor. Cei care sunt angajați în serviciu activ în câmp, și cei care dau din mijloacele lor pentru a-i susține pe acești lucrători vor avea parte de răsplata celor credincioși...

Tăgăduirea de sine pe care au practicat-o pentru a susține lucrarea nu mai este amintită. Când privesc la sufletele pe care au încercat să le câștige pentru Isus, și îi văd salvați, salvați pentru veșnicie—monumente ale îndurării lui Dumnezeu și a dragostei Răscumpărătorului—răsună prin bolțile cerului strigăte de laudă și recunoștință.”—Ibid., p. 348, 349 engl. (cap. 68, Împărtășindu-ne de bucuriile celor răscumpărați).

Vineri 30 decembrie

ÎNTREBĂRI RECAPITULATIVE PERSONALE

1. Ce superstiție cu privire la alcătuirea testamentelor este în detrimentul cauzei lui Dumnezeu?

2. De ce nu ar trebui să neglijăm să vorbim despre întocmirea testamentelor?

3. Care este un motiv pentru care atât de mulți nu vor primi ploaia târzie?

4. Ce ar trebui să realizăm înainte de apropierea timpului de strâmtorare?

5. Cum și când se plătește dobânda pentru comoara strânsă în cer?

Lecția 14. Ultima noastră oportunitate!